Żeby coś sprzedać, musisz zdobyć zaufanie kupującego. A z tym najczęściej jest największy problem, bo ludzi nie ufają marketerom (np. w ankiecie Gallupa dotyczącej etyki w zawodzie w 2020 roku Amerykanie wskazali marketera jako zawód o najmniejszym zaufaniu, wyprzedający w tym rankingu jedynie sprzedawców samochodów). Dzieje się tak dlatego, że marketerzy obiecują więcej niż klient w rzeczywistości dostaje. Współcześni nabywcy są bardziej sceptyczni wobec reklam i przekazów marketingowych niż kiedykolwiek wcześniej.
Dlatego, żeby coś teraz sprzedać, trzeba udowodnić, że produkt spełniać będzie oczekiwania klienta (a wręcz powinien je znacznie przewyższać). Melanie Deziel, wiceprezes ds. marketingu w The Convoy i autorka książki "Prove it", twierdzi, że ciężar dowodu spoczywa na właśnie na marketerach. Porównuje ona marketerów do adwokatów na sali sądowej, gdzie sędzią i ławnikami są klienci. Muszą oni przekonać sceptyczną publiczność do wyboru ich produktu zamiast produktów konkurencji. Muszą więc przedstawić argumenty przemawiające za ich produktem.
Według Deziel zaufanie klienta możemy zdobyć na trzy sposoby:
1. Potwierdzenie
Potwierdzenie polega na wykorzystaniu wiarygodności i opinii ekspertów i "świadków" (tj. zadowolonych klientów, klientów, pracodawców itp.) w celu zdobycia zaufania klientów.
2. Demonstracja
Demonstrowanie przekazu marketingowego oznacza pomaganie ludziom w przekonaniu się o wartości produktu poprzez bezpłatne próby, historie sukcesu i dokumentację wizualną.
3. Edukacja
Wreszcie, możesz udowodnić, że Twój przekaz marketingowy jest prawdziwy, edukując ludzi za pomocą treści informacyjnych i sesji coachingowych, zanim klienci kupią Twój produkt.
Marketing
Czcionka: